Epizodinis vidurių užkietėjimas gali sukelti daug nepatogumų jį patiriantiems. Kai kuriais atvejais reikia kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta šio simptomo priežastis. Tačiau daugeliu atvejų vidurių užkietėjimas nerodo nieko rimto. Kartais girdime kalbant, kad dėl vidurių užkietėjimo susikaupusios išmatos gali sukelti apsinuodijimą. Būkite tikri, kad tai, laimei, nėra tiesa!1 Bet jei vidurių užkietėjimas nėra rimtas, kodėl tuomet jį reikia gydyti? Iš tiesų, vidurių užkietėjimas, įskaitant ir epizodinį vidurių užkietėjimą, gali sukelti daug nepatogumų tiems, kurie dažnai su šiuo simptomu.
Taip pat skaitykite skyrių „Kada kreiptis į gydytoją?“
Vidurių užkietėjimo poveikis gyvenimo kokybei
Esant epizodiniam vidurių užkietėjimui visą laiką jaučiamas fizinis diskomfortas, o kartais ir pilvo skausmas. Šis diskomfortas ir skausmas gali turėti įtakos nuotaikai ir miegui.
Todėl vidurių užkietėjimas gali turėti pasekmių gyvenimo kokybei. Nuo jo kenčiantiems asmenims gali būti sudėtinga kalbėti šia tema su artimaisiais ar net su savo gydytoju.
Vidurių užkietėjimas gali sukelti gėdos, kaltės ir bejėgiškumo jausmą. Kartais pacientai labiau jaučia psichologines pasekmes nei fizinius simptomus. Vidurių užkietėjimas gali trukdyti dirbti, mokytis ir palaikyti socialinius ryšius.2
Vidurių užkietėjimo poveikis fizinei sveikatai
Nuo vidurių užkietėjimo kenčiantys žmonės tuštindamiesi stanginasi. Ilgainiui tai gali paskatinti hemoroidines ligas. Hemoroidai – tai kraujagyslių mazgai, paprastai esantys išangės srityje. Stanginimasis gali pažeisti hemoroidus palaikančius audinius, kurie dėl to susilpnėja. Šie mazgai gali iškristi per išangę ir sukelti diskomfortą, kraujavimą ir skausmą. Kai kuriais atvejais jie gali net užsikimšti, o tai yra pavojinga.3 Skausmingų hemoroidų buvimas tuštinantis gali tapti vidurių užkietėjimo priežastimi… Taip ir susidaro užburtas ratas!
Vidurių užkietėjimo gydymas
Susidūrus su vidurių užkietėjimu būtina vadovautis higienos ir mitybos patarimais ir nedvejojant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Taip pat skaitykite skyrių „Epizodinis vidurių užkietėjimas: ką daryti?“
Šaltiniai
1. Muller-Lissner SA et al, myths and misconception about chronic constipation, Am J Gastroenterol, 2005, 100, 232-242
2. Johanson JF et al, Chronic constipation: a survey of the patient perspective, Aliment Pharmacol Ther 25, 599–608
3. „Sun Z et al, Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management, Clin Colon Rectal Surg 2016;29:22–29.”