Vidurių užkietėjimas yra labai dažnas simptomas. Ūminis vidurių užkietėjimas, kuris pasireiškia per kelias valandas, dažniausiai atsiranda dėl sulėtėjusios gaubtinės žarnos veiklos, keliaujant ar pakeitus kasdienius įpročius. Tokį vidurių užkietėjimą vadiname „epizodiniu“. Tai gali būti labai erzinanti problema, tačiau ji nėra rimta. Norint to išvengti, reikėtų laikytis tam tikrų mitybos ir higienos patarimų, kartais gali būti naudingi vidurius laisvinantys vaistai.
Tačiau vidurių užkietėjimas ne visada yra tik laikina problema, todėl kartais būtina kreiptis į gydytoją. Taigi, kada reikėtų į jį kreiptis?
Nerimą keliantys simptomai, dėl kurių reikėtų kreiptis į gydytoją
Kai kuriais atvejais vidurių užkietėjimas gali būti rimtesnės ligos požymis. Žinoma, palyginti su visų žmonių, susiduriančių su epizodiniu vidurių užkietėjimu skaičiumi, tai reti atvejai. Tačiau neturėtume nekreipti dėmesio į tam tikrus simptomus.
Jei jaučiate stiprų pilvo skausmą, vemiate arba nepasišalina dujos, tai gali būti rimta. Reikia nedelsiant skambinti į medicininės pagalbos skyrių.1 Jei karščiuojate ir jaučiate stiprų pilvo skausmą ar staigų vidurių užkietėjimą, kuo greičiau (per parą) kreipkitės į gydytoją. 1
Taip pat, jei išmatose yra kraujo, nevalingai (t. y. nesilaikant dietos) krenta svoris arba kartu su vidurių užkietėjimu pasireiškia kiti užkietėjimo simptomai (viduriavimas kaitaliojasi su vidurių užkietėjimu, skausmas, kuris nepraeina, išmatose yra gleivių arba negalite sulaikyti išmatų), artimiausiomis dienomis turėtumėte pasirodyti gydytojui. Taip pat svarbu pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, jei sergate lėtinėmis ligomis, vartojate vaistus arba esate vyresnis nei 50 metų ir paprastai nesiskundžiate vidurių užkietėjimu.1
Lėtinis vidurių užkietėjimas
Kartais vidurių užkietėjimas neišnyksta per kelias dienas, bet tampa nuolatinis. Gydytojai diagnozuoja lėtinį vidurių užkietėjimą, kai šis simptomas pasireiškia labai dažnai per paskutinius 6 mėnesius. Tokiu atveju, visą laiką svarbu pasitarti su gydančiuoju gydytoju.
Rekomenduojama ieškoti vidurių užkietėjimo priežasties, kuri kartais gali būti kitos ligos simptomas (pvz., skydliaukės sutrikimai, gaubtinės žarnos vėžys ar tam tikros smegenų ligos) arba nepageidaujamas vaistų poveikis. Dažnai prireikia papildomų tyrimų ir siuntimo pas specialistą.
Gydytojas taip pat gali išrašyti vaistų, kad pabandytų palengvinti simptomus.1
Taip pat skaitykite skyrių „Vidurius laisvinantys vaistai“
Šaltiniai
1. Jamshed N, et al. Am Fam Physician 2011;84(3):299-306.